Archiwum za 2017 r. - Strona CAŚ

Idź do spisu treści

Menu główne:

Archiwum za 2017 r.

Archiwum
15.12.2017 r. – Spotkanie opłatkowe "Bądźmy razem".

Tradycyjnie, jak co roku spotkaliśmy się przed Świętami Bożego Narodzenia w Centrum Aktywności Środowiskowej. Organizatorem Spotkania Opłatkowego „Bądźmy razem” była Rada Mieszkańców Bloków Socjalnych wraz z Centrum Aktywności Środowiskowej. Po przywitaniu zgromadzonych gości, dzieci i młodzież zaprezentowały część artystyczną – w roku obecnym jasełka przedstawione zostały w formie kolędowania. Po części artystycznej nastąpiło łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Na zakończenie spotkania każdy 
z obecnych gości oraz mieszkańców wziął udział w degustacji przygotowanych potraw wigilijnych (karpia, ryby po grecku, bigosu, racuchów, barszczu, śledzi oraz ciast).
 
Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, dzięki którym możliwe było zorganizowanie naszego spotkania opłatkowego. 
01 i 06.12.2017 r. – Zabawa Andrzejkowa oraz wizyta Świętego Mikołaja.

Tegoroczna zabawa andrzejkowa rozpoczęła się  o godzinie 16.30.  Nie zabrakło licznych atrakcji w postaci lania wosku oraz dyskoteki. Odpowiedni nastrój zapewniły zapalone świece, a dla oddania pełnej andrzejkowej atmosfery odpowiednia muzyka i przygaszone światło.

Święty Mikołaj odwiedział Centrum Aktywności Środowiskowej tradycyjnie 6 grudnia przynosząc dla wszystkich dzieci wór prezentów.
03.11.2017 r. i 08.11.2017 r. – Pogadanka edukacyjna oraz wyjścia na wystawe klocków Lego i lodowisko.

Pogadanka edukacyjna pt. „Zagrożenia czyhające na młodych ludzi oraz sposoby ich zapobiegania” poprowadzona została przez przedstawiciela służb mundurowych z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Jej celem było poszerzenie wiedzy rodziców oraz dzieci i młodzieży na temat czyhających zagrożeń oraz sposobów ich zapobiegania w sieci internetowej. Pogadanka przeprowadzona została w pierwszej kolejności do rodziców oraz odrębnie do dzieci i młodzieży.

W dniu 3 listopada odbyły się również dwa wyjścia edukacyjne - dla najmłodszej Grupy Wsparcia na wystawę wykonaną z klocków Lego oraz dla starszych dzieci z Grupy Wsparcia Nr 2 na lodowisko - Icemania.
30.10.2017 r. – Spotkanie "Jak rozmawiać z własnym dzieckiem o ochronie własnej cielesności".

Było to pierwsze spotkanie z cyklu, które poprowadziła Pani dr Elżbieta Trubiłowicz – kierownik Specjalistycznej Poradni dla Rodzin MOPR w Lublinie, a jego celem było uświadomienie jak we właściwy sposób rozmawiać z własnymi dziećmi. Tematyka spotkania zawierała tematy związane z problemami wieku dojrzewania u dzieci i możliwych sposobach ich rozwiązywania przez rodziców.
27.10.2017 r. – Projekcja Filmowa "Śladami dawnego Lublina" oraz Zabawa Halloweenowa.

Projekcja miała na celu propagowanie historii Lublina w związku z trwającymi w tym roku ochodami 700 lecia nadania praw miejskich miastu Lublin. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy osiedla bloków socjalnych przy ul. Antoniny Grygowej 4.

W tym samym dniu odbyła się również zabawa dyskotekowa dla uczestników grup wsparcia z Centrum Aktywności Środowiskowej z okazji halloween. 
18.10.2017 r. – Spotkanie Zespołu Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka oraz spotkanie modlitewno-różańcowe.

W środę odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka. Obecni na nim byli pedagodzy ze szkół, wychowawcy, psychologowie Centrum Aktywności, a także przedstawiciele Działu ds. rodzinnej pieczy zastępczej i asysty rodzinnej oraz pracownicy socjalni. Spotkanie poświęcone było wymianie informacji dotyczących nauki w pierwszym miesiącu roku szkolnego, jak również omówieniu sytuacji rodzinnej i wychowawczej podopiecznych placówki. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie.

W godzinach popołudniowych wszyscy chętni mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu modlitewno-różańcowym, które odbyło się przy ul. Metalurgicznej 13, przy krzyżu. Spotkanie poprowadził nowy ksiądz proboszcz Stanisław Laskowski z Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie. 
Wrzesień-Październik 2017 - Jesień w Centrum Aktywności Środowiskowej.

Zgodnie z ofertą Centrum Aktywności ruszamy z jesienną edycją warsztatów.
Prowadzone będą m.in. warsztaty umiejętności wychowawczych, na które składa się cykl 10 spotkań warsztatowych, podczas których rodzice mogą zdobyć wiedzę na temat rozwoju dziecka oraz umiejętności, które pozwolą im radzić sobie w wielu nowych, a także trudnych dla nich sytuacjach związanych z procesem wychowania.
Odbywać się również będą warsztaty ogólnorozwojowe dla seniorów, które skupią się na odkrywaniu zainteresowań seniorów oraz integracji ze środowiskiem lokalnym. Dodatkowo prowadzone będą warsztaty psychoprofilaktyczne dla dorosłych ukierunkowane na zagrożenia współczesnego świata by edukować i wspierać zarówno jednostkę jak i lokalną społeczność.
Systematycznie prowadzone są również zajęcia warsztatowe „Pora na Seniora”. Zajęcia skupiają się na zapoznaniu seniorów z nowoczesnymi technologiami informatycznymi w podstawowym zakresie. Są także doskonałą okazją na przełamanie strachu przed komputerem. Seniorzy uczą się podstaw obsługi komputera, korzystania z internetu oraz obsługi innych urządzeń komputerowych (drukarka, mysz, skaner).
Nasza oferta obejmuje również zajęcia przeznaczone dla osób aktywnych sportowo – zapraszamy do korzystania z siłowni Centrum Aktywności oraz ćwiczeń na świeżym powietrzu – nordic walking – w każdą środę od godziny 10.00 do 11.00.
Powracamy również do zajęć muzycznych prowadzonych w ramach projektu z programu ,,Dzielnice Kultury – Święto Lubelskich Dzielnic’’, na których wykfalifikowany instruktor muzyki przybliża twórczość Józefa Czechowicza.  Dodatkowo odbywają się również zajęcia artystyczno-muzyczne dla dzieci i młodzieży, finansowane przez Radę Dzielnicy Felin. Mają one na celu rozwijanie pasji i talentów muzycznych u dzieci i młodzieży uczęszczających do Centrum Aktywności Środowiskowej.

Zapraszamy wszystkich serdecznie. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.


Pod koniec września zorganizowany został również piknik w plenerze – na terenach zielonych przed budynkiem Centrum Aktywności. Piknik był okazją do powitania jesieni oraz „pożegnania” jednego z naszych stałych uczestników. Kubuś, który pełnił rolę „Rzecznika CAŚ” wyruszył w podróż do miasta Łodzi, gdzie mamy nadzieję będzie dalej rozwijał swoje pasje muzyczne, czego życzy mu z całego serca cała kadra Centrum Aktywności Środowiskowej.
14.08-31.08.2017 r. - Podsumowanie wakacji.

Ostatnie trzy tygodnie wakacji były bardzo intensywne, korzystaliśmy z dobrej pogody organizując wyjścia i wycieczki, a także zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Na zakonczenie wakacji 30 sierpnia zorganizowana została całodniowa wycieczka do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, w której wzieło udział 43 dzieci i młodzieży oraz 5 wychowawców. Wycieczka w całości została sfinansowana z funduszy przekazanych przez Radę Dzielnicy Felin, za co serdecznie dziękujemy Radzie oraz Zarządowi Dzielnicy Felin. 
17.07-12.08.2017 r. - Czwarty, piąty, szósty oraz siódmy tydzień wakacji.

W tym tygodniu wybraliśmy się na zajęcia pt. "Spotkania w pasiece", który odbyły się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Również na miejscu nie brakowało różnorodnych atrakcji, rozpoczęły się m.in. warsztaty "Miasto Grygowa" w ramach programu "Dzielnice Kultury - Święto Lubelskich Dzielnic" we współpracy z Dzielnicowym Domem Kultury "Bronowice" w Lublinie. W ostatnich tygodniach korzystając ze wspaniałej pogody spędzaliśmy głównie czas poza Centrum Aktywności. Odwiedzieliśmy m.in. stadninę koni oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. 
26.06-15.07.2017 r. - Pierwszy, drugi i trzeci tydzień wakacji.

Nareszcie wakacje ! 
Przypominamy, że zmieniają się godziny otwarcia Centrum Aktywności Środowidowiskowej - w okresie wakacji letnich działamy od godziny 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku oraz od 8.00 do 14.00 w soboty.

Z pewnością nie zabraknie wielu atrakcji, zapraszamy do zapoznania się z bieżącymi harmonogramami.
23.06.2017 r. – Festyn rodzinny „Razem do lata”

Festyn rodzinny „Razem do lata” zorganizowany został już po raz jedenasty. Organizatorem wydarzenia było Centrum Aktywności Środowiskowej działające w strukturach Filii Nr 2 Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy Felin. Jak co roku nie zabrakło szeregu atrakcji m.in.: dmuchanych zamków i cymbergaja, konkurencji rodzinnych i różnorodnych atrakcji prowadzonych przez animatorów z firmy „Selekcja”. Dostępne były także stanowiska gastronomiczne, gdzie każdy mógł za darmo zjeść kiełbaskę, kaszankę z grilla.  Spróbować można było również waty cukrowej oraz popcornu. Tradycyjnie obecny był również kiermasz ciast przygotowanych przez mieszkanki osiedla i prowadzony przez Radę Mieszkańców Osiedla Bloków Socjalnych przy ul. Antoniny Grygowej 4. Nie zawiedli również nasi wieloletni partnerzy ze służb mundurowych – policji (pokaz motocykli), straży pożarnej (pokaz wozu strażackiego), straży miejskiej (wóz eko patrolu). Nie wszystkie z zaplanowanych atrakcji mogły się odbyć, gdyż plany pokrzyżowała burzowa pogoda. W budynku Centrum Aktywności zorganizowana została prezentacja filmowa przygotowana specjalnie z okazji 10-lecia istnienia naszej placówki. W środku odbył się także pokaz cyrkowy z udziałem dzieci i młodzieży z Grup Wsparcia Centrum Aktywności, prowadzony pod kierunkiem Fundacji Sztukmistrze z Lublina.

Na zakończenie festynu wręczone zostały nagrody indywidualne (rowery), których sponsorem była Rada oraz Zarząd Dzielnicy Felin. Dodatkowo wychowawcy z Centrum Aktywności uhonorowali wytypowanych uczestników Grup Wsparcia za szczególne osiągnięcia (frekwencja, wyniki w nauce itp.).

Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji festynu, w szczególności Radzie oraz Zarządowi Dzielnicy Felin.
26.05.2017 r. – Dzień Mamy.

Jak co roku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy. Przybyłych gości powitała Wanessa z Grupy Wsparcia Nr 2. Występ artystyczny rozpoczęli najmłodsi, recytując przygotowane wcześniej wiersze. W dalszej części dzieci zaśpiewały piosenkę pt. „Rysunek Mamy”, a także wspólnie z Panem Mirkiem kołysanki Czechowicza. W części drugiej swe wiersze deklamowały starsze dzieci z Grupy Wsparcia Nr 1. Po części artystycznej prowadząca zaprosiła przybyłe mamy na słodki poczęstunek. Każda z mam otrzymała również pięknie wykonaną laurkę od swojej pociechy.
17.05.2017 r. – Warsztaty ze Stowarzyszeniem "Dla Ziemi".

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem "Dla Ziemi" prowadzone były warsztaty artystyczne, na których dzieci uczyły się jak dbać o rośliny ogrodowe. Na zajęciach wykorzystano przygotowane wcześniej domki dla owadów, sadzono kwiaty oraz krzewy. 
04.05.2017 r. – Wizyta u Strażaków.

W czwartek, dzieci z Kącika Kubusia Puchatka wybrały się wraz z wychowawcami w odwiedziny do Jednostki Straży Pożarnej, by złożyć życzenia z okazji obchodzonego w tym dniu Święta Strażaka. Jako upominki wręczyły wcześniej przygotowane laurki i kwiaty. Panowie strażacy w podziękowaniu opowiedzieli o swojej pracy oraz umożliwili dzieciom obejrzenie wozów strażackich. Każde dziecko mogło wejść do pojazdu i poczuć się jak prawdziwy strażak. Na koniec dzieci zostały obdarowane słodkimi upominkami.
07.04.2017 r. – Spotkanie Wielkanocne.

Spotkanie Wielkanocne zorganizowane zostało przez Radę Mieszkańców Bloków Socjalnych przy ul. Antoniny Grygowej 4B. przy współpracy z Centrum Aktywności Środowiskowej Filii Nr 2 MOPR w Lublinie oraz Sekcją Pracy Socjalnej Nr 23G. Na uroczystości obecni byli mieszkańcy osiedla, a także zaproszeni przez nas goście oraz kierownictwo Filii Nr 2 MOPR w Lublinie.
       Na spotkanie przygotowane zostały tradycyjne potrawy wielkanocne, w których wykonanie czynnie włączyli się pracownicy, dzieci oraz młodzież, a także mieszkanki osiedla, za co serdecznie i gorąco dziękujemy. 
15.03.2017 r. – Wieczornica patriotyczna.

Wieczornica patriotyczna pt. „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej zorganizowana została w związku z przypadającymi w tym roku obchodami 700 lat nadania praw miejskich miastu Lublin. 
W ramach zajęć warsztatowych na kafejce internetowej Centrum Aktywności przygotowana została prezentacja. Spotkanie skierowane było do dorosłych mieszkańców oraz seniorów z obszaru działania SPS Nr 23G, jak również młodzieży i dzieci. Celem spotkania był wzrost świadomości historycznej związanej z historią Lublina oraz integracja międzypokoleniowa.
07.03.2017 r. – Sprzątanie osiedla.

Wiosenne sprzątanie osiedla odbyło się w dniu 7 marca br. z inicjatywy Centrum Aktywności Środowiskwowej, przy współpracy z Radą Mieszkańców Bloków Socjalnych przy ul. Antoniny Grygowej 4 i miało na celu uporządkowanie terenów zielonych znajdujących się m.in przy wjeździe na osiedle.
Dziękujemy serdecznie wszystkim aktywnie uczestniczącym mieszkańcom za pomoc.
10.02.2017 r. – Walentynki.

W tym roku Dzień Zakochanych zwany potocznie walentynkami został zorganizowany w piątek. Udział w zabawie brali zarówno najmłodsi, jak i starsi uczestnicy Centrum Aktywności. Oprócz dyskoteki, przygotowane zostały również konkursy tematyczne oraz oczywiście główny punkt zabawy – poczta walentynkowa !
27.01.2017 r.

Do grona Przyjaciół Centrum dołączyli Państwo Anna i Stanisław. Ta sympatyczna rodzinka przekazała dla najmłodszych uczestników naszego Centrum Aktywności zabawki oraz pluszaki otrzymane w dniu ich ślubu. Naszym dzieciom otrzymane upominki sprawiły ogromną radość, czego dowodem są uśmiechnięte buzie. 

Składamy serdeczne podziękowania za przekazane dary i życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.
16.01-27.01.2017 r. - Ferie zimowe pod hasłem "Zimowe szaleństwa z CAŚ"

W pierwszy dzień ferii Centrum Aktywności odwiedziły siostry misjonarki NMP  Królowej Afryki. Siostra Anna oraz Siostra Mapendo przygotowały prezentację o Afryce. W ciekawy sposób opowiedziały o specyfice codziennej pracy w krajach afrykańskich. Zaprezentowały również szereg przedmiotów wykonanych ręcznie przez miejscową ludność. Dodatkową atrakcją była możliwość posłuchania oryginalnej piosenki zaśpiewanej przez siostrę Mapendo. Celem spotkania było poznanie innych kultur oraz warunków pracy i misji, jaką pełnią siostry misjonarki w Afryce.
Pierwszy tydzień ferii zakończyliśmy organizując uroczystość Dnia Babci i Dziadka. Tradycyjnie w tym dniu obecne były babcie oraz dziadkowie naszych podopiecznych. Część artystyczna wykonana została pod kierunkiem Pana Mirosława Sokołowskiego, oczywiście z aktywnym udziałem naszych dzieci - nie zabrakło pięknie wyrecytowanych wierszyków, a także piosenek. Na zakończenie wszyscy obecni goście zaproszeni zostali do wspólnego poczęstunku.

W drugim tygodniu zorganizowanych zostało wiele wyjść m.in.: do kina czy teatru. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych uczestników Centrum Aktywności, w postaci wyjścia do Jupi Parku, a także dla młodzieży - wyjście na kręgle. Ferie zakończyliśmy wspólną zabawą karnawałową, na której wszyscy świetnie się bawili. 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego