Archiwum z 2013 r.-cz. I - Strona CAŚ

Idź do spisu treści

Menu główne:

Archiwum z 2013 r.-cz. I

Archiwum

1.07.2013 - 07.07.2013 r. - Pierwszy tydzień wakacji 2013 r.

Rzopoczynamy pierwszy tydzień wakacji z Centrum Aktywności Środowiskowej. Na pewno nikt nie będzie się nudził ! Na dzieci i młodzież uczęszczające do naszych świetlic czeka jak zawsze szereg atrakcji.

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem na pierwszy tydzień.

25.06.2013 r. Wycieczka do Pszczelej Woli.


Dnia 25.06.2013 r. dzieci ze świetlicowej grupy wsparcia nr 1 Centrum Aktywności Środowiskowej odbyły wycieczkę o charakterze poznawczo-edukacyjnym do Pszczelej Woli. Zbiórkę zaplanowano na godzinę 9.00. Po przybyciu do budynku Centrum wszystkich uczestników Pani kierownik zaapelowała o godne reprezentowanie naszej świetlicy i przestrzeganie zasad podczas wyjazdu. Wspomniała też o czekających pochwałach
i nagrodach za właściwe zachowanie. Po przejściu paru kroków do autokaru i przywitaniu się z kierowcą, wycieczka rozpoczęła się na dobre. Na specjalne życzenie Pana kierowcy dzieci zaczęły śpiewać poznane w przedszkolu piosenki : „Jestem sobie przedszkolaczek”, „ Jedzie pociąg”, „Poznajmy się nawzajem”, „Skakanka”, „Cztery słonie”, „Jadą misie”. Po niedługim czasie, około godziny 10.00 wszyscy szczęśliwie dotarli na miejsce. Tam przywitała nas bardzo miła Pani Kasia
nasz przewodnik, która w pawilonie pszczelarskim opowiadała o kolejnych stadiach rozwoju pszczoły; pełnionych przez nią rolach królowej, strażniczki, robotnicy. Dzieci mogły też zapoznać się z pracą pszczelarza i pomocnymi mu narzędziami: miotełką do ściągania pszczół z ramki, dłutem pozwalającym odspoić ramkę sklejoną kitem, podkurzarką  do oddymiania pszczół co sprawia, że są mniej agresywne. Michał ze starszej grupy został poproszony o zademonstrowanie kapelusza, który zakłada pszczelarz w czasie miodobrania. Jest on tak skonstruowany, by zabezpieczyć najdelikatniejsze miejsca  : usta, skórę pod oczami i za uszami. Następnie Pani Kasia zaproponowała samodzielne wykonanie świec. Dzieci otrzymały paski więzy, którą okręcały knot, a powstałe świeczki mogły zabrać na pamiątkę. Po wyjściu na zewnątrz uczestnicy wycieczki podeszli pod rzeźbę niedźwiedzia nad którą na łańcuchu wisiała kłoda drzewa. Pani Przewodnik opowiedziała jak dawniej taki niedźwiedź zakradał się do barci i wyjadał swój przysmak - czerw; im zuchwalej sobie poczynał tym mocniej kłoda uderzała go w głowę, co ostatecznie kończyło się jego upadkiem wprost na specjalnie podłożone drewniane kolce. Bartnik dodatkowo oprócz miodu zyskiwał mięso i skórę niedźwiedzia.
     Kolejnym punktem programu wycieczki było oglądanie pokazowego, przeszkolonego ula. Dzieci w bezpieczny sposób mogły podejrzeć życie pszczół, a  raczką sprawdzić jaka panuje
w nich temperatura. Nieplanowaną atrakcją wycieczki było oglądanie z bezpiecznej odległości nagle pojawiającego się roju pszczół, który zawisł na jednej z gałęzi i po krótkiej chwili został zabrany przez pracowników pasieki.
     Następnie Pani Przewodnik pokazała nam altankę, która była powiększonym w odpowiedniej skali ulem, dodatkową atrakcją była możliwość spacerowania wśród uli ulokowanych w kłodach drzew. Alejka doprowadziła nas do stadniny koni. Dzieci mogły z bliska przyjrzeć się stojącym w boksach koniom, których ogrom budził duży respekt.
W pobliżu można było obejrzeć duże stado krów. Po czasie spędzonym na świeżym powietrzu wszyscy udali się do Technikum Pszczelarskiego, gdzie czekała na nas Pani z grupą uczniów, dzięki którym nasze dzieci mogły samodzielnie wyrabiać i wykrawać pierniczki oraz całuski. Po ostygnięciu można było częstować się w/w ciasteczkami, a że było ich bardzo dużo, resztę dzieci przywiozły do świetlicy by poczęstować tych, którzy nie mieli okazji wyjechać. Na krótką chwilę Pani kierownik zebrała dzieci, by przedstawić Pana Dyrektora Szkoły, który umożliwił to spotkanie. Na koniec wdzięczne za okazaną gościnność i przekazaną wiedzę dzieci wręczyły zrobione własnoręcznie wykonane upominki. W dobrych nastrojach, przy chłodzącym, drobnym deszczyku dzieci powróciły do autokaru.
     Z uwagi na to, że aura pokrzyżowała trochę plany, wspólny podwieczorek w formie pikniku na zielonej trawce nie mógł się odbyć. Przed godziną 14.00 dzieci w strugach deszczu dotarły do Centrum, gdzie czekały na nie mamy. Dzieci, które wzorowo zachowywały się w czasie wycieczki zostały nagrodzone czerwonymi serduszkami.

21.06.2013 r. VII Festyn Rodzinny „Razem do lata”

21 czerwca spotkaliśmy się na VII Festynie Rodzinnym „Razem do lata”. Honorowy patronat nad festynem objął Przewodniczący Rady Miasta Lublin Pan Piotr Kowalczyk. W tym roku pogoda dopisała wyjątkowo, mogliśmy więc bez obaw skupić się na naszym wydarzeniu.
Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znamienitych gościm.in. Pan Piotr Zegadło
Asystent w Biurze Poselskim Posła Krzysztofa Michałkiewicza, Pani Marta Wcisło oraz Pani Jadwiga Mach Radne Rady Miasta Lublin, Pan Eugeniusz Bielak Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Felin. Nie zabrakło również przedstawicieli służb mundurowych, Pana Marcina Sobolewskiego Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 w Lublinie, Pana Arkadiusza Romaniuka Komendanta VI Komisariatu Policji w Lublinie, Pana Waldemara Stacharskiego Naczelnika Oddziału Północ Straży Miejskiej Miasta Lublin. Obecna była także policjantka z Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Pani Jolanta Wąsowska, jak i przedstawiciele Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Lublinie. Odwiedziły nas również Służby Ratownictwa Medycznego. Lubelskie Towarzystwo Miłośników Książki reprezentowane było przez Pana Stanisława Waca wraz z Panią Wacławą Sołdaj. Obecni byli także pedagodzy ze Szkoły Podstawowej Nr 10 Pani Elżbieta Jakubowska oraz z Gimnazjum nr 14 Pani Halina Milczarek. Dyrekcję Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie reprezentowała Pani Maria Samulak Główna Księgowa, a Filię Nr 2 MOPR, Pani Mirosława Greguła.
    Po uroczystym otwarciu festynu rozpoczęły się występy artystyczne. Jako pierwsze wystąpiły przedszkolaki z najmłodszych grup Centrum Aktywności. Zaprezentowały one przedstawienie pt. „Kłopoty leśnego krasnala”. Następnie okazję do zaprezentowania na scenie swoich umiejętności tanecznych miały dzieci i młodzież ze starszych grup Centrum Aktywności. Nie zabrakło również przedstawienia w wykonaniu naszej grupy teatralnej „Wielkie Brawa” pt. „Bajki w krzywym zwierciadle”. Muzycznie wspaniale zaprezentował się również lider zespołu CoulourCafe, Pan Mirosław Sokołowski. Oprócz atrakcji przygotowanych na scenie, równolegle do nich rozgrywało się wiele konkursów poza nią. Warto wymienić chociażby takie jak : konkurs wiedzy o ruchu drogowym, w którym można było wygrać główną nagrodę festynu rower, konkurencje sportowe w których nagrodami były piłki ufundowane przez Radną Rady Miasta Panią Martę Wcisło. Na zielonych terenach przy budynku Centrum Aktywności swoje pokazy i stanowisko mieli również nasi partnerzy. Straż Pożarna przyjechała dwoma wozami, które można było dokładnie zwiedzić i zapoznać się ze strażackim sprzętem. Ogromną atrakcją w ten upalny dzień było polewanie wodą przez strażaków. Przyjechał również specjalny podnośnik, którym można było wyjechać wysoko w górę i zobaczyć osiedle z lotu ptaka. Policjanci przygotowali specjalne miasteczko drogowe przeznaczone do jazdy rowerem. Każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności jezdne na swoim jednośladzie, a następnie można było wystartować w konkursie teoretycznym dotyczącym wiedzy u ruchu drogowym. Nie zabrakło również lubianej przez wszystkich maskotki policyjnej Sierżanta Poli. Wydział Żandarmerii Wojskowej w Lublinie zaprezentował stanowisko ze sprzętem prewencyjnym. Istniała również możliwość oznakowania swojego roweru dzięki obecności Straży Miejskiej Miasta Lublin. Kto chciał nauczyć się jak zachować się w sytuacji ratowania czyjegoś życia, mógł przyjrzeć się pokazom na fantomie wykonanych przez Służby Ratownictwa Medycznego. Chętni mogli również wziąć udział w Programie Profilaktycznym „Kostek z klasą” przygotowanym przez Studentów Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Panią Joannę Popiołek i Pana Macieja Paluszkiewicza.
    Dla wszystkich zgromadzonych gości, partnerów oraz mieszkańców dostępny był przez cały festyn darmowy poczęstunek w postaci kiełbasek i kaszanki z grilla, a także napojów gazowanych. Ogromnym powodzeniem cieszyły się również stanowiska z serwowanym darmowym popcornem i watą cukrową. Chętni mogli również wspomóc Radę Mieszkańców Bloków Socjalnych poprzez udział w kiermaszu ciast (zebrane fundusze posłużą do zorganizowania wycieczki dla dzieci z osiedla). Podobnie jak w roku ubiegłym przeprowadzony został konkurs na najładniejszy ogródek, podzielony tym razem na kategorie: ogród różany, ogród skalny i ciekawy ogród. Wybrano pięć najlepszych ogródków, a jako nagrodę wręczono drzewka ogrodowe
tuje. Pod koniec festynu ogłoszony został ostatni konkurs zbierania śmieci, osoby zaangażowane dostawały loda (rożka) i czekoladę.
      Na zakończenie festynu wystąpił Zespół Muzyczny „Zabierz mnie ze sobą” z Aresztu Śledczego w Lublinie.
Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, które zostały przygotowane na VII Festyn Rodzinny „Razem do lata”, chcielibyśmy natomiast bardzo gorąco podziękować wszystkim naszym sponsorom, partnerom, a także mieszkańcom za wszelką pomoc i obecność. Specjalne podziękowania należą się również Barłomiejowi Sykule i Emili Woźniak, przedstawicielom najstarszej grupy wsparcia Centrum Aktywności za profesjonalne prowadzenie festynu.

Gorąco dziękujemy wszystkim sponsorom:
Panu Piotrowi Kowalczykowi, Przewodniczącemu Rady Miasta Lublin za  ufundowanie nagród (10 pendrivów, 10 kubeczków oraz 20 koszulek),
Panu Eugeniuszowi Bielakowi, Przewodniczącemu Zarządu Dzielnicy „Felin” za  ufundowanie głównej nagrodyfestynu (roweru),
Państwu Irenie Biernackiej i Januszowi Jurkowskiemu z Piekarni IRA za  pieczywo,
Pani Halinie Ratajewskiej z restauracji Gościeniec za  bigos,
Firmie Avant za ufundowanie kubeczków,
Panu Andrzejowi Bieludze z firmy A4 F.H.U Bieluga za  ufundowanie lodów,

Serdecznie dziękujemy również wszystkim naszym partnerom :
Panu Eugeniuszowi Bielakowi, Przewodniczącemu Zarządu Dzielnicy „Felin”,
Dzielnicowemu Domowi Kultury „Bronowice” w Lublinie,
Radzie Mieszkańców Bloków Socjalnych,
Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej Cztery Pory Roku,
Lubelskiemu Centrum Wolontariatu,
Straży Miejskiej Miasta Lublin,
Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej w Lublinie,
VI Komisariatowi Policji w Lublinie,
Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie,
Wydziałowi Żandarmerii Wojskowej w Lublinie,
Regionalnemu Centrum Ekonomii Społecznej w Lublinie,

Zespołowi Muzycznemu „Zabierz mnie ze sobą” z Aresztu Śledczego w Lublinie.

8.06.2013 r. Dzień Dziecka w kinie Bajka.

Dnia 8 czerwca 2013 r. 40  dzieci z Centrum Aktywności uczestniczyło w wyjściu do kina Bajka organizowanym z okazji Dnia Dziecka przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin.  Bajka pt. „Krudowie” poza ciekawymi efektami specjalnymi (3D), zawierała również wiele elementów humorystycznych oraz przesłanie, z którego wynika, że warto w życiu wprowadzać zmiany i iść z duchem czasu.
Po zakończeniu filmu dzieci brały udział w różnych konkursach prowadzonych przez animatorów. Wychodząc z kina każdy z uczestników otrzymał niespodziankę.

27.05.2013 Dzień Mamy.

         27 maja w Centrum Aktywności Środowiskowej obchodziliśmy „Dzień Mamy”. Program uroczystości był bardzo bogaty. Najpierw wspólne zabawy mam i dzieci : konkurencje sportowe, prace twórcze, zabawy z chustą klanzowską i gry stolikowe każdy znalazł coś dla siebie. Dzieciaki miały okazję spędzić czas ze swoimi mamami inaczej niż zwykle i mając ją tylko „na wyłączność”, mamy na nowo odkryły radość płynącą ze wspólnej zabawy ze swoimi dziećmi, a także, być może, pozwoliły sobie cofnąć się w czasie do lat własnego dzieciństwa. My pracownicy Centrum Aktywności mieliśmy okazję spojrzeć na rodziców z innej strony niż zazwyczaj, a także odkryć ich talenty: sportowe czy artystyczne.
         Po części zabawowej, dzieci przedstawiły swój program artystyczny: sztukę teatralną i układy taneczne. Rodzice byli dumni ze swoich pociech. Potem  przyszedł czas na rozdanie upominków kochanym mamom i na poczęstunek. To był naprawdę udany dzień. Dobrego humoru nie zepsuła nam nawet deszczowa pogoda za oknem.
 Bardzo gorąco dziękujemy Państwu Monice i Andrzejowi Demczukom właścicielom sieci pizzerii „Nirvana” w Lublinie za ufundowanie pizz na „Dzień Mamy”.

25.05.2013 Występ grupy teatralnej „Wielkie Brawa” na X Festynie „Rodzina Felina”

W sobotę w Szkole Podstawowej Nr 52 organizowany był X Festyn Środowiskowy pod hasłem „Rodzina Felina”. Podobnie jak nasz Festyn Rodzinny „Razem do lata”, także ten przeprowadzany jest corocznie. Wszelkie wydarzenia podczas festynu odbywały się na terenie szkoły scena ustawiona była w sali gimnastycznej, na zewnątrz można była skorzystać  m.in. z dmuchanych zamków, placu zabaw. Obejrzeć można było również stanowiska przygotowane przez służby mundurowe policję, straż pożarną oraz żandarmerię wojskową. Główną atrakcją sportową było nowo wybudowane i oddane do użytku boisko sportowe orlik.
 Jednym z punktów programu podczas festynu był występ naszej grupy teatralnej „Wielkie Brawa” z Centrum Aktywności Środowiskowej. Dziewczynki ze świetlicowej grupy wsparcia nr 2 przygotowały show taneczno-muzyczne. Po kierunkiem swojej instruktorki tańca
Pani Ani i przy akompaniamencie muzyka Pana Mirosława Sokołowskiego wspaniale wykonały część artystyczną. Rozpoczęły od zaśpiewania dwóch utworów, czym rozruszały szeroko zgromadzoną publiczność, a następnie zaprezentowały swoje umiejętności taneczne. Wszyscy dobrze się bawili i z niecierpliwością oczekują na nasz festyn rodzinny.

23.05.2013 r. Zawodowe pogadanki.

W czwartek odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zawodowe pogadanki”. Tym razem naszym gościem był Pan Andrzej Bronisz, który jest prawnikiem specjalizującym się w prawie karnym. Zgromadzone dzieci i młodzież miały mnóstwo pytań dotyczących tego jakże ciekawego zawodu m.in. Jak długo Pan pracuje? Czy ta praca jest trudna? Czy ta praca jest niebezpieczna? Ile ma Pan czasu wolnego w tygodniu? Pan Andrzej odpowiadając na pytania zaznaczył, że pracę, którą wykonuje, traktuje bardziej jako misję społeczną i powołanie niż jako typowy zawód. Nadmienił dodatkowo, że nie da się jednoznacznie określić ile czasu poświęca na wykonywania swoich obowiązków. Jak sam podkreślił „w pracy jest cały czas”.
Największym jednak zaskoczeniem i ogromną niespodzianką była informacja, że Pan Andrzej Bronisz jest również muzykiem i gra na gitarze. Okazało się również, że występuje
w profesjonalnym zespole muzycznym „Tipsy Train”. Dzieci były zachwycone tą informacją, od razu posypała się lawina nowych pytań
Czy Pana hobby nie przeszkadza w wykonywaniu pracy? Kiedy zaczął Pan grać na gitarze? Jak długo istnieje zespół? Nasz gość odpowiadał cierpliwie na każde z zadanych pytań. Można więc było się dowiedzieć, że muzyka pozwala Panu Andrzejowi odreagować stres po ciężkiej pracy, że zespół posiada profesjonalnego menadżera i jeździ z koncertami po całej Polsce.
      Na koniec spotkania Pan Andrzej Bronisz odpowiadając na pytanie jednego
z wychowawców przedstawił zgromadzonej młodzieży i dzieciom krótką charakterystykę przewinień karnych i odpowiedzialności, jaka grozi za łamanie prawa. Ostatnim punktem było oczywiście rozdanie autografów, po które ustawiła się długa kolejka :-)

30.04.2013 r. Rok Tuwima.

Ostatnio Centrum Aktywności Środowiskowej odwiedzili: Zosia Samosia, Pan Hilary, Grześ kłamczuch; na spotkanie zdążył nawet Spóźniony Słowik! Było głośno, wesoło, śmiesznie. Było ciekawie, kolorowo, muzycznie. W ten sposób, 30 kwietnia 2013r. w CAŚ uczciliśmy Rok Tuwima…
      W grudniu tego roku przypada 60 rocznica śmierci poety. Z tego powodu, dzięki uprzejmości Pani
Aleksandry Szulc-Chomy, dyrektor Dzielnicowego Domu Kultury Bronowice oraz artystów z Centrum Inicjatyw Artystycznych w Lublinie, możliwe było zorganizowanie wtorkowego przedstawienia dla dzieci i młodzieży z Centrum Aktywności Środowiskowej. Publiczności, przy wtórze muzyki Mozarta, przedstawione zostały najsławniejsze utwory Juliana Tuwima. Dzieci mogły wziąć aktywny udział w przedstawieniu, pobyć” przez chwilę aktorami, odgadywać muzyczne zagadki. Aktorskie i wokalne umiejętności artystów zachwyciły nie tylko dzieci, ale także dorosłych z Centrum Aktywności Środowiskowej. Wszyscy przekonaliśmy się, że takie rozrywki jak teatr i muzyka poważna wcale nie są nudne

Kwiecień 2013 - Pierwszy numer Gazety Osiedlowej "Grygowej News"

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym numerem naszej gazety osiedlowej - "Grygowej News".

22.04.2013 r. Witamy Wiosnę.

Coraz cieplej za oknami, wychodzimy zatem na dwór prowadząc ciekawe zajęcia na świeżym powietrzu. Gramy w piłkę, wspólnie porządkujemy teren sprzątamy nasz świat
przy ul. A. Grygowej, malujemy palcami wiosnę, czy też wspólnie muzykujemy. Wiosna jest już z nami, to fakt ! Zapraszamy do foto galerii.

17.04.2013 r. Spotkanie Zespołu Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka.

Dnia 17.04.2013 roku odbyło się spotkanie Zespołu Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka.
Tego dnia na wspólnym debatowaniu o sytuacji podopiecznych spotkali się jak zawsze pedagodzy, wychowawcy, psycholodzy, pracownicy socjalni oraz kuratorzy. Interdyscyplinarny charakter spotkania umożliwia lepszą pomoc uczestnikom świetlicowych grup wsparcia Centrum Aktywności.

12.04.2013 r. - VI Spotkanie Wielkanocne.

W dniu 12.04 odbyło się poświąteczne Spotkanie Wielkanocne, w którym uczestniczyli: mieszkańcy osiedla przy ul. A. Grygowej, przyjaciele i partnerzy Centrum. Swoją obecnością zaszczycili nas zacni goście, wśród których należy wyróżnić Jego Ekscelencję Biskupa Artura Mizińskiego. Obecny był również przedstawiciel Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki w osobie Pana Stanisława Waca wraz z Panią Wacławą Sołdaj. Wydarzenie to było okazją do tradycyjnego podzielenia się jajkiem i wspólnej degustacji potraw. Spotkanie przebiegało w miłej i wręcz rodzinnej atmosferze.  Młodzież przedstawiła program odnoszący się do symboliki świąt Wielkiej Nocy. Podopieczni świetlicowych grup wsparcia czynnie zaangażowali się także w przygotowywanie potraw. Duży wkład w uświetnienie spotkania miały członkinie Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej 4 Pory Roku, przedstawicielki Rady Mieszkańców Osiedla i mieszkanki bloków przy ul. A. Grygowej. Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za zaszczycenie nas swoją obecnością i zapraszamy na kolejne spotkania w Centrum.

04.04.2013 r. - Zawodowe pogadanki.

W czwartek, 4 kwietnia, gościem Centrum Aktywności Środowiskowej w ramach spotkań Zawodowe Pogadanki był Pan Marcin Sobolewski, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 Państowej Straży Pożarnej w Lublinie. To spotkanie należało do jednych z najgłośniejszych w historii wszystkich odbywających się do tej pory rozmów na temat zawodów. Bo też trudno było zachować spokój wobec tak ekscytujących rzeczy, które się działy! Dzieci i młodzież mogły poczuć się tego dnia strażakiem i wypróbować strażacki ekwipunek. Było zatem przymierzanie specjalnej, ognioodpornej kurtki, ochronnego hełmu, próbowanie jak działa strażacka latarka, krótkofalówka i maska tlenowa, sprawdzanie co strażak ma w plecaku i testowanie poszczególnych sprzętów.
Pan Marcin opowiedział o pracy strażaka, przedstawił ryzyko zawodu, „obalił” przy okazji kilka mitów, dla których inspiracją bywają sensacyjne filmy, a które niewiele mają wspólnego
z pracą prawdziwych strażaków. Poznaliśmy realia tego zawodu; dlaczego warto zostać strażakiem, jakie wymagania należy spełnić, jaką szkoła ukończyć.
Spotkanie było bardzo ciekawe oraz owocne w nową wiedzę na temat zawodu strażaka.

29.03.2013 r. - Akcja Wolontariat.

Co to znaczy wolontariat ? Kim jest wolontariusz ? Odpowiedzi na takie pytania poznały dzieci z Centrum Aktywności Środowiskowej 29 marca 2013 r. , które w ten dzień same stały się wolontariuszami.
Przygotowały one wielkanocne stroiki, które zaniosły osobom starszym i samotnym. Wolontariusze zapukali do wielu drzwi na naszym osiedlu. Udało się rozdać aż trzynaście upominków.
  Dzieci miały okazję doświadczyć "na własnej skórze" satysfakcji z niesienia bezinteresownej pomocy. Nauczyły się też, że nie każda pomoc musi zostać przyjęta, a wolontariusz musi być przygotowany na różne sytuacje.

20.03.2013 r. - Zawodowe pogadanki.

W środę, 20 marca 2013r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Zawodowe pogadanki.
Na spotkanie zaproszony został pan Tadeusz Maciukiewicz. Pan Tadeusz przez 25 lat pracował na stanowisku technika - mechanika samolotów w wojskowym lotnisku w Dęblinie. Uczestnicy świetlic z Centrum Aktywności Środowiskowej dowiedzieli się na czym polegała praca naszego gościa, jakie są pozytywy i negatywy zawodu, jakie umiejętności i predyspozycje pomocne są w wykonywaniu tej pracy. Zapoznaliśmy się z wyglądem munduru sił powietrznych, nasz gość wytłumaczył co oznaczają poszczególne odznaki i medale na mundurze. Na końcu spotkania Pan Tadeusz pokazał nam cały zestaw zdjęć ze swojej pracy. Naprawdę z bliska mogliśmy przyjrzeć się pięknym maszynom używanym przez pilotów w Dęblinie.
     Spotkanie było niezwykle ciekawe i inspirujące. Wielu z nas „zamarzyło się” zostać kiedyś, w przyszłości, pilotem takich pięknych samolotów.

15.03.2013 r. - "Tego nie było w programie".

Zajęcia muzyczne odbywające się w ramach programu
”Prowadzenie edukacji kulturalnej na terenie bloków socjalnych przy ul. Wrońskiej i ul. A. Grygowej” przyniosły nieoczekiwany efekt w postaci piosenki pt. "W Kąciku Kubusia Puchatka.....tego nie było w programie!" . Do nagrania nakręcono także bardzo ciekawy teledysk. Wszystkim współtwórcom serdecznie gratulujemy. Mamy nadzieję, że nie jest to ostatni utwór
w wykonaniu muzyka Pana Mirka i podopiecznych Centrum Aktywności Środowiskowej. Gorąco zapraszamy Państwa na stronę you tube do obejrzenia klipu - poniżej link.

http://www.youtube.com/watch?v=S24oCMsmsqM&feature=youtu.be

11.03.2013 r. - Prace na konkurs.

W poniedziałek wychowawcy świetlicowej grupy wsparcia nr 2 zawieźli wykonane przez swoich podopiecznych prace na „VI Edycję Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego” pt. „ŚWIĘTA WIELKIEJ NOCY”. Organizatorem konkursu jest Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku, a jego celem jest kultywowanie tradycji chrześcijańskiej, popularyzacja amatorskiej twórczości plastycznej oraz konfrontacja dorobku artystycznego.
 Prace naszych dzieci można podziwiać w galerii. Zapraszamy. Ponadto mamy nadzieję, że już niedługo zawiezione przez nas prace będziecie Państwo oglądać jako zwycięskie.


Roztrzygnięcie konkursu:

   
W dniu 17 marca 2013 r. Jury w składzie Agnieszka Zawadzka i Robert Rabiej obejrzało
i oceniło 656 prac nadesłanych na „VI Edycję Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego” pt. „ŚWIĘTA WIELKIEJ NOCY”
Podkreślając bardzo wysoki poziom nadesłanych dzieł Jury przyznało w każdej kategorii wiekowej nagrody główne i wyróżnienia.
   Dzieci i młodzież, które nadesłały prace wykonane w Centrum Aktywności Środowiskowej nie zdobyły co prawda głównej nagrody, ale jedna z ich koleżanek otrzymała wyróżnienie. Klaudia Kozłowska uczestniczka świetlicowej grupy wsparcia nr 2, pod opieką Pani Zuzanny Walczak wywalczyła je w kategorii "Stroiki i Ozdoby na Stół".  Serdecznie gratulujemy !

08.03.2013 r. - Dzień Kobiet.

Dzień kobiet to wspaniała okazja do tego, aby sprawić płci pięknej wiele radości, wyrażając tym samym dużo sympatii. Oto relacja Michała l. 7.:

8 marca daliśmy kwiatki paniom wychowawczyniom i dziewczynom z naszej grupy 7-12. Tego dnia życzyliśmy dużo szczęścia zdrowia i spełnienia wszystkich marzeń. Mój kolega Rafał częstował cukierkami, a ja (Michał
przyp. red.) wręczałem kwiatki - tulipany, które robiliśmy w sekrecie dzień wcześniej z chłopakami. Panie wychowawczynie i dziewczyny były bardzo zadowolone.

28.02.2013 r. - Zawodowe pogadanki.

Czy lubi Pan swoją pracę ? Czy sprawia Panu satysfakcje?, czy dużo Pan zarabia ? Jak wygląda Pana życie prywatne ? To kilka z wielu pytań, które padły podczas kolejnego spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów. Tym razem odwiedził nas ratownik medyczny, który na co dzień pracuje w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, jak pomóc człowiekowi u którego zatrzymała się akcja serca. Młodzież mogła przećwiczyć na fantomie resustytację krażeniowo oddechową.
   Było to bardzo pouczające spotkanie. Nasze dzieci miały zostać aktorami, lekarzami, a teraz wszyscy marzą o karierze ratownika medycznego. Trzymamy za nich kciuki !  

23.02.2013 r. Podsumowanie II tygodnia ferii zimowych.

Podczas tegorocznych ferii zimowych dzieci i młodzież z Centrum Aktywności miały do wyboru bogaty wachlarz zajęć. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się wyjazdy do teatru oraz na basen. Nie zabrakło zimowych szaleństw - korzystając z uroków zimy, organizowane były wyjścia na lodowisko. Szereg atrakcji czekało na wszystkich również w świetlicach Centrum. Były to m.in. zajęcia edukacyjno informatyczne na kafejce internetowej, zajęcia plastyczne, modelarnia itp. Nowością natomiast były zajęcia muzyczne i taneczne prowadzone przy współpracy z Dzielnicowym Domem Kultury „Bronowice”.

Zapraszamy do  galerii i obejrzenia zdjęć z drugiego tygodnia ferii.

15 i 22.02.2013 r. Zajęcia ruchowe z elemementami choreoterapii.

Dnia 15 i 22 lutego w swietlicowej grupie wsparcia nr 2 odbyły się warsztaty ruchowe z elementami choreoterapii. Celem zajęć było rozszerzenie posiadanego repertuaru ruchów. Reflekcja nad tym jakie ruchy wykorzystywane są w życiu najczęściej, jakie bardzo rzadko, jak wpływają one na samopoczucie autora i odbiorców.
   Zajęcia umozliwiły uzyskanie doświadczenia bycia akceptowanym przez grupę, poczucia bezpieczeństwa i zaufania do siebie.

16.02.2013 r. Podsumowanie I tygodnia ferii zimowych.

Za nami I tydzień ferii, nie zabrakło w nim różnorodnych form spędzania wolnego czasu, zorganizowane zostały m.in. wyjścia do teatru, na basen oraz na lodowisko. Na świetlicach Centrum Aktywności odbywały się zajęcia modelarskie, muzyczne, a na kafejce internetowej prowadzony były warsztaty edukacyjno-informatyczne.
   W nadchodzącym tygodniu przewidujemy nie mniejszy repertuar atrakcji, na pewno nie będzie czasu na nudę ! Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem na II tydzień ferii.

11-16.02.2013 r. Zajęcia edukacyjno-informatyczne w kafejce internetowej oraz zajęcia modelarskie.

Oprócz wszelkich atrakcji sportowych i aktywnego wypoczynku, podczas ferii dzieci i młodzież mają możliwość korzystania z zajęć edukacyjno-informatycznych prowadzonych przez instruktora terapii zajęciowej. Program zajęć przewiduje poszerzenie wiedzy użytkowników kafejki internetowej o treści i umiejętności informatyczne. Uczestnicy zdobywają nowe umiejętności korzystając z programów pakietu Microsoft Office 2010 m.in. programu do edycji tekstu Worda oraz programu do tworzenia prezentacji multimedialnych Power Pointa. Młodsi kafejkowicze uzyskują dostęp do szerokiej bazy gier edukacyjnych zawartych na płytach CD lub w internecie.
   Podczas trwania ferii kontynuowane są również zajęcia modelarskie, prowadzone pod kierunkiem instruktora ds. kulturalno-oświatowych. Ten rodzaj spędzania wolnego czasu pozwala wyrobić wśród dzieci i młodzieży takie cechy jak m.in. cierpliwość, dokładność, wyobraźnia. Równie ważnym aspektem modelarni jest wyćwiczenie sprawności manualnej.

14.02.2013 r. Wyjście na basen.

Czwartek jest naszym kolejnym dniem ferii podczas którego spędzamy czas aktywnie, w sportowym stylu. Dziś wybraliśmy się na basen w Strefie H2O przy Al. Zygmuntowskich 4. Cała grupa licząca dziewięcioro podopiecznych, wyruszyła wraz z dwójką wychowawców około godziny 10.00.  Na basenie spędziliśmy ponad 70 minut, korzystając z wszelkich dostępnych atrakcji jacuzzi, sauny oraz oczywiście pływania. Większość dzieciaków świetnie radzi sobie w wodzie, a dla tych którzy nie umieją jeszcze pływać do dyspozycji jest brodzik. Po wodnych uciechach wróciliśmy wszyscy na świetlice Centrum Aktywności.

12.02.2013 r. Wyjście do Teatru im. Hansa Christiana Andersena.

12 lutego wyruszyliśmy do Teatru im. Hansa Christiana Andersena na sztukę pt. „Pasterka
i Kominiarczyk”. Dzięki uprzejmości DDK „Bronowice”, wynajęty autokar przyjechał po nas prawie pod same drzwi Centrum i bezpiecznie zawiózł nas na miejsce.
   W teatrze z uwaga oglądaliśmy sztukę. Zachwycały nas piękne stroje, muzyka i padający na scenę śnieg. Rozwiązanie zagadki z czego był on zrobiony pochłonęło nasze myśli już do końca dnia. Z teatru wyszliśmy  z nowym przekonaniem, ze warto walczyć o prawdziwą miłość, mimo że nie wszyscy w nią wierzą.

13.02.2013 r. Wyjście na lodowisko.

W dniu jutrzejszym planujemy wyjazd na basen, dziś natomiast zamierzamy w pełni korzystać z uroków zimy i wybieramy się na lodowisko. W ubiegłym roku korzystaliśmy z obiektu przy Al. Zygmuntowskich, w obecne ferie jedziemy na nowe otwarte lodowisko przy ul. Raszyńskiej 5. Sprzed budynku Centrum wymaszerowaliśmy o godzinie 10.00, po krótkiej podróży autobusami miejskimi, dotarliśmy na miejsce. Nasza grupa liczyła 11 podopiecznych. Dzieciaki świetnie się bawiły, czasem ktoś zaliczył drobny upadek, ale generalnie obyło się bez większych „stłuczek”. Do Centrum Aktywności wróciliśmy około godziny 14.30, mocno zmęczeni, ale i zadowoleni z zimowego szaleństwa.

08.02.2013 r. - Zabawa karnawałowa.

Niedługo koniec karnawału, w związku z tym zorganizowaliśmy w Centrum Aktywności zabawę połączoną z dyskoteką i muzykowaniem. W sali numer 5 przygotowane zostało profesjonalne nagłośnienie oraz dekoracje. Dzieci i młodzież tańczyły na parkiecie, za oprawę muzyczną odpowiedzialna była Natalia
„DJ Rambo”. Muzycznie wspomógł nas także Pan Mirek, który zapewnił wspaniały akompaniament muzyczny. Po szalonych „pląsach” na parkiecie wszyscy uczestnicy zabawy zostali zaproszeni na poczęstunek do sali numer 3.
W menu znalazły się m.in. kanapki przygotowane wcześniej przez dzieci na świetlicach, nie zabrakło również różnego rodzaju słodkości.

07.02.2013 r. - Zimowe szaleństwa.

Ferie niedługo, a my już teraz przygotowujemy się do nich intensywnie. W końcu pogoda pozwoliła na to, aby zajęcia przeprowadzić na świeżym powietrzu, zatem wyszliśmy na boisko i oddaliśmy się białemu szaleństwu. Od dzieci usłyszałem: „proszę pana nareszcie śnieg się lepi” i zaczęła się wojna na śnieżki. Następnie ogłoszony został konkurs na rzeźbę lodową, a konkretnie chodziło o bałwana. Trochę ruchu na śniegu sprawiło wszystkim wiele radości. Od poniedziałku tej radości będzie więcej, ponieważ zaczynamy czas aktywnego wypoczynku. Dla dzieci z osiedla A. Grygowej przygotowaliśmy atrakcje na miejscu, jak również wyjazdowe. Planujemy zajęcia taneczne, wokalne*, wyjścia na lodowisko, na sanki, basen. Będziemy organizowali również zawody sportowe. W ferie podopieczni świetlicowych grup wsparcia będą mogli uczestniczyć także w wyjściach do teatru. Harmonogram atrakcji na pierwszy tydzień na dole.


* Zajęcia zorganizowane przy współpracy z DDK „Bronowice".

05.02.2013 r. - Zawodowe pogadanki.

We wtorek 05.02. 2013r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu zawodowe pogadanki. Tym razem odwiedził nas lekarz medycyny Pan Jerzy Zamojski, który opowiedział o zawodzie, którego jest reprezentantem. Początkowo usłyszeliśmy ciekawe informacje odnośnie historii zawodu, później pan doktor przedstawił jak na co dzień wygląda jego praca i co konkretnie w niej wykonuje. Pan Zamojski opowiedział także o prawdach i mitach związanych z zawodem lekarza. Dowiedzieliśmy się  również  w jakim kierunku należy podejmować naukę i jakich wyrzeczeń wymaga omawiany zawód. Uczestnicy grup wsparcia szczególnie zadowoleni byli wówczas, kiedy mogli usłyszeć odpowiedzi na  konkretne pytania.
Co ciekawiło naszych podopiecznych? Sprawy przyziemne m.in. „ile Pan zarabia”?; „czy widział Pan na żywo serce”?; ale także sprawy wyższego rzędu: „Czy praca sprawia Panu przyjemność”?; „czy doświadczył Pan znudzenia zawodem”?. Młodzież była zachwycona, po spotkaniu prawie każdy chciał zostać lekarzem. Trzymamy kciuki.

28.01.2013 r. - Zawodowe pogadanki.

W Nowym Roku ruszają nowe pomysły w świetlicach Centrum Aktywności Środowiskowej przy ul. Grygowej 4B. 28 stycznia zapoczątkowany został cykl spotkań z ciekawymi ludźmi.
W planach programu Zawodowe pogadanki jest zaproszenie osób, których profesja zawodowa jest mało popularna, wyjątkowo trudna, szczególnie ciekawa lub budzi stereotypowe skojarzenia, a w rzeczywistości jest zupełnie inna. Spotkania te mają na celu zapoznanie dzieci i młodzież z tego rodzaju pracą, zainteresowanie poszczególnymi zawodami, zachęcenie do podjęcia w przyszłości ciekawej pracy.
  W poniedziałek 28 stycznia 2013 gościem w ramach programu Zawodowe pogadanki
był Michał Łysiak, który razem z Marcinem Wąsowskim tworzy kabaret Świerszczychrząszcz.
Grupa powstała w 2007 roku w Szczebrzeszynie. Kabaret działa aktywnie na terenie całej Polski oraz reprezentuje kraj poza jego granicami; panowie wzięli udział m.in. w Festiwalu Komedii w Grecji (2010r.), Międzynarodowym Festiwalu Komedii w Waszyngtonie (2008), Festiwalu Środkowoeuropejskim Karuzela Teatralna w Wiedniu (2008r.). W trakcie spotkania Michał Łysiak opowiedział o charakterze profesji aktora kabaretowego, przeszkodach, zaletach, wadach tej pracy.
Podczas rozmowy, ze strony podopiecznych Centrum, padło wiele ciekawych pytań skierowanych do gościa: „Skąd bierzecie pomysły na skecze?”, „Jak bardzo pochłania Pana praca?”, „W jakich imprezach braliście udział?”. Pojawiały się także pytania z kategorii „tych odważnych”: „Ile Pan zarabia?, „Jaki jest Pan w rzeczywistości, poza sceną?”.
W trakcie spotkania dzieci i młodzież Centrum miała okazję zobaczyć nagrania skeczy kabaretu . Tego dnia w Centrum było naprawdę wesoło.
Spotkanie okazało się bardzo owocne i satysfakcjonujące dla obydwu stron. Zainspirowało naszych uczestników do pogłębienie wiedzy na temat Kabaretu. Po powrocie do domu kilka osób sporo czasu spędziło przed komputerem. Gdy dzieci oglądały najlepsze filmiki kabaretu Świerszczychrząszcz, ich śmiech długo umilał rodzicom styczniowy wieczór…


21.01.2013 r. - Dzień Babci i Dziadka.

„Moja Babcia i mój Dziadek To wspaniali są dziadkowie, Dziadek mnóstwo zna zagadek, Babcia bajkę nam opowie! Bo na świecie nie znajdziecie Takich bajek i zagadek, Jakie wnukom opowiada Moja Babcia i mój Dziadek!”, między innymi takie słowa piosenki wybrzmiały podczas tegorocznych uroczystych obchodów Dnia Babci i Dziadka.
Wcześniej nastąpiło uroczyste powitanie seniorów i specjalnie dedykowana część artystyczna.
    Pierwsi zaprezentowali się uczestnicy najmłodszej grupy wsparcia z Kącika Kubusia Puchatka. Zaśpiewali oni dwie piosenki i pięknie wyrecytowali wiersze o babci i dziadku.
Spostrzegawczy obserwatorzy mogli dostrzec łezkę w niejedynym oku naszych szanownych gości. Pozostając dalej w klimacie świątecznym grupa teatralna „Wielkie Brawa”, zaprezentowała przedstawienie pt. „Jasełka, Jasełka”.
W części artystycznej nie zabrakło też występu instrumentalno-wokalnego na żywo, bowiem członkowie świetlicowej grupy wsparcia 7-12 wraz z muzykiem Panem Mirkiem, przygotowali piosenki dla swoich babć i dziadków. Na koniec uczestnicy wydarzenia mogli poczęstować się słodkościami.
    W wydarzeniu uczestniczyło 45 mieszkańców osiedla, w tym 14 seniorów.

18.01.2013 r. - Wyjście na zabawę karnawałową.

W piątek 16 uczestników świetlicowych grup wsparcia Centrum Aktywności wraz z wychowawcami wyruszyło na zabawę karnawałową do Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice”. Na miejscu zastali piękne, dmuchane „miasteczko świąteczne”.
Zabawę prowadziło dwóch klaunów, oprócz tańców były również liczne konkursy, w których dzieci mogły zdobyć drobne upominki. Wszyscy świetnie się bawili i z uśmiechami na buziach powrócili do Centrum Aktywności.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego