Archiwum z 2014 r. - cz. II - Strona CAŚ

Idź do spisu treści

Menu główne:

Archiwum z 2014 r. - cz. II

Archiwum
16.12.2014 r. – VIII Spotkanie Opłatkowe „Bądźmy razem”.

W dniu 16 grudnia spotkaliśmy się już po raz ósmy na tradycyjnym Spotkaniu Opłatkowym „Bądźmy razem” organizowanym przez Centrum Aktywności Środowiskowej oraz Sekcje Pracy Socjalnej Nr 23 Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Powyższe przedsięwzięcie realizowaliśmy przy współpracy: Rady Miasta Lublin, Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice”  w Lublinie, Centrum Wolontariatu w Lublinie, Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Lublinie, Komendy Miejskiej Policji
w Lublinie, Komisariatu VI Policji w Lublinie, Straży Miejskiej Miasta Lublin, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczą Nr 3 Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie oraz Rady Mieszkańców Bloków Socjalnych przy ul. Antoniny Grygowej 4.
      Ogromnym zaszczytem było dla nas gościć po raz kolejny Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Artura Mizińskiego – Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Na spotkaniu nie zabrakło również przedstawicieli z Rady Miasta Lublin, lubelskich urzędników z instytucji na co dzień zajmujących się problematyką pomocy społecznej. Obecne były również służby mundurowe, a także kierownictwo oraz dyrekcja Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.
        Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Artur Miziński skierował świąteczne życzenia do wszystkich zgromadzonych gości oraz mieszkańców.
Część artystyczną przygotowała młodzież z Centrum Aktywności pod kierunkiem wychowawców, którzy w tym roku również brali aktywny udział w przedstawieniu. Motywem przewodnim „Jasełek współcześnie i nie tylko” były jakże bliskie nam wszystkim problemy dnia codziennego – ubóstwo, pycha, pogarda dla ludzi potrzebujących pomocy. Tematyka niezwykle trudna, z którą jednakże wspaniale poradziła sobie nasza młodzież.
        Po entuzjastycznie przyjętej przez zgromadzonych gości części artystycznej nastąpiło łamanie się opłatkiem oraz składanie sobie życzeń. Nie zabrakło również tradycyjnie zastawionego wigilijnymi potrawami stołu, na którym można było spróbować karpia, barszczu z uszkami, bigosu, a także ciast.
 
Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym sponsorom i partnerom, dzięki którym mogliśmy przygotować wigilijny poczęstunek. Szczególne podziękowania składamy:

Panu Janowi Sobiesiakowi za ufundowanie po raz kolejny wigilijnych karpi.
Państwu Halinie i Tadeuszowi Pęzioł za ufundowanie chlebka i ciasta na wigilijny stół.
Panu Marcinowi Jamie – Dyrektorowi Hipermarketu Auchan Lublin za ufundowanie uszek do wigilijnego barszczu.
Pani Barbarze Chmielewskiej za ufundowanie po raz kolejny racuchów wigilijnych.
Państwu Justynie i Marcinowi Ciucias za ufundowanie po raz kolejny produktów na wigilijne potrawy.
Właścicielom Baru „Kaprys” za ufundowanie bigosu i barszczu wigilijnego.
Straży Miejskiej Miasta Lublin oraz Wydziałowi Żandarmerii Wojskowej w Lublinie za ufundowanie po raz kolejny śledzi na świąteczny stół.
Komisariatowi VI Policji w Lublinie za przekazanie po raz kolejny naczyń jednorazowych na potrawy wigilijne.
Paniom z osiedla za pomoc w przygotowaniu potraw wigilijnych oraz Panom z osiedla za pomoc przy wigilijnych karpiach.
Pani Marii Samulak za przekazanie opłatka.   
09.12.2014 r. -  Wyjazd mikołajkowy.

We wtorek grupa ponad 50 dzieci i młodzieży ze świetlic Centrum Aktywności Środowiskowej zaproszona została na projekcję filmową do kina "Bajka" w Lublinie. Organizatorem i sponsorem wyjazdu był Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin. Na miejscu oprócz zapowiadanego filmu, czekała na każdego uczestnika mikołajkowa paczka.
08.12.2014 r. - Spotkanie Zespołu Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka.

W poniedziałek spotkaliśmy się na ostatnim w obecnym roku kalendarzowym Spotkaniu Zespołu Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka. Wraz z wychowawcami Centrum Aktywności na spotkaniu obecni byli pedagodzy szkolni, kurator rodzinny, a także przedstawiciel służb mundurowych w osobie dzielnicowego VI Komisariatu Policji w Lublinie. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za obecność.
05.12.2014 r. - Mikołaj.

W piątek do Centrum Aktywności Środowiskowej zawitał Prawdziwy Święty Mikołaj. W tym roku był również bardzo hojny, gdyż przygotował prezenty zarówno dla najmłodszych jak i tych troszkę starszych :-)
27 i 28.11.2014 r. - Andrzejki.

W tym roku Andrzejki podzielone zostały na dwie części. W czwartek dzieci i młodzież bawiły się na świetlicach Centrum Aktywności Środowiskowej, a w piątek wyruszyliśmy na zabawę andrzejkową do Filii Dzielnicowego Domu Kyltury "Bronowice" w Lublinie.
Nie zabrakło świetnej zabawy, wróżb oraz oczywiście dyskoteki :-)
18.10-22.11.2014 r. - Warszaty historyczne.

Kolejne spotkanie organizowane przez DDK „Bronowice” w ramach projektu „O Grygowej z Tetmajerem wśród Łabędzi na Akacji” miało miejsce w dniu 18.10.2014 r. Tym razem bohaterem przewodnim spotkania była postać Majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora".  Spotkanie rozpoczęło się od mini wykładu wprowadzającego w historię tamtych czasów, poprowadzonego przez Panią Justynę Dudek z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.  Kolejnym punktem spotkania były zajęcia rekonstrukcyjne na terenach zielonych przed budynkiem Centrum Aktywności Środowiskowej.   Uczestnicy mieli za zadanie uformować oddział i pod odpowiednim dowództwem wykonać powierzone im zadania. Na zakończenie organizatorzy przygotowali krótki test sprawdzający pozyskaną wiedzę.
Kolejną ważną patronką, której poświęcone było sobotnie spotkanie była Lucyna Herc. Postać dość kontrowersyjna, stąd i stanowiąca wyzwania dla osoby, która przedstawia jej biografię. Nasz gość, prowadzący wykład – Pan dr Jacek Romanek podołał wyśmienicie powyższemu zadaniu. 
W zwięzły i łatwy do zrozumienia przez najmłodszych sposób przybliżył im postać Lucyny Herc. Tradycyjnie po części teoretycznej przeszedł czas na zajęcia w terenie, które również stanowiły wyzwanie. Jak zwykle dzieciaki i młodzież świetnie poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami.
W sobotę 8 listopada zorganizowany został wyjazd do Muzeum na Majdanku. Grupka kilkunastu uczestników pod opieką dwóch wychowawców, wraz z przewodnikiem miała okazję poznać historię dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Z uwagi na specyfikę miejsca nie zamieszczamy tym razem zdjęć w galerii.
15 listopada odbyło się przedostatnie spotkanie, szczególnie ciekawe dla nas, jako że opowiadające o Antoninie Grygowej, patronce naszego osiedla. Wykład poprowadziła Pani Dominika Lipińska z Instytutu Historii KUL, a część praktyczna zajęć tym razem miała miejsce w budynku Centrum Aktywności. Zadaniem uczestników było narysowanie z dostarczonych archiwalnych zdjęć postaci w stroju w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Wykonane prace zostaną zaprezentowane i wywieszone w reprezentacyjnym miejscu.
22 listopada zakończył się projekt „O Grygowej z Tetmajerem wśród Łabędzi na Akacji”, który od dwóch miesięcy przeprowadzany był dla mieszkańców ul. Antoniny Grygowej. Z tej okazji organizatorzy przygotowali dla uczestników niespodziankę – rekonstrukcję bitew z czasów II Wojny Światowej. Niewtajemniczonych zdziwił tego dnia widok żołnierzy w mundurach polskich, niemieckich oraz huk wystrzałów dochodzący z naszego boiska. Nie była to jednak jedyna atrakcja – wielką frajdę sprawiła dzieciom i młodzieży możliwość przejażdżki wojskowym samochodem lub motorem oraz strzelanie z karabinu.
Każdy uczestnik, który choć raz był obecny na zajęciach „żywej historii” otrzymał drobny upominek, 
a najbardziej aktywni otrzymali wojskowe nagrody – żołnierskie rękawice, maskę gazową, żołnierską pałatkę przeciwdeszczową.

Całość projektu „O Grygowej z Tetmajerem wśród Łabędzi na Akacji” zrealizowana została z inicjatywy oraz pod kierunkiem Dzielnicowego Domu Kultury "Bronowice" 
w Lublinie.
  
31.10.2014 r. - Zabawa Halloween.

W piątek wybraliśmy się, korzystając z zaproszenia DDK „Bronowice” na zabawę halloweenową do Filii Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice”. Na miejscu mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach tworzenia lampionów. Nasza młodzież oraz dzieci zaprezentowały również układy taneczne. Po wspaniałej zabawie razem z opiekunami wróciliśmy na świetlice Centrum Aktywności Środowiskowej.
17.10.2014 r. - Jesienny Piknik Integracyjny.

W piątek 17.10.2014 r. zorganizowany został Jesienny Piknik Integracyjny na terenach zielonych przed Centrum Aktywności Środowiskowej. Na Piknik zaprosiła wszystkich mieszkańców osiedla bloków socjalnych przy ul. Antoniny Grygowej 4, Pani Marta Wcisło. Główna atrakcją było oczywiście ognisko, przy którym można było upiec ufundowane przez Panią Martę kiełbaski oraz chlebek. Nie zabrakło również drobnych słodkości dla najmłodszych. Wspaniałą oprawę muzyczną zapewnił Pan Mirosław Sokołowski wraz z naszymi dziećmi i młodzieżą.
11.10.2014 r. - Warszaty historyczne.

W sobotę 11.10.2014 r. odbyły się pierwsze warsztaty w ramach projektu „O Grygowej z Tetmajerem wśród Łabędzi na Akacji” zorganizowane dzięki współpracy z DDK „Bronowice” w Lublinie. O godzinie 10.00 dzieci i młodzież miała okazję wysłuchać krótkiego wykładu wprowadzającego w historię II Rzeczypospolitej po zakończeniu I Wojny Światowej. Pan dr Marcin Baranowski świetnie wprowadził zgromadzonych słuchaczy w ten jakże ciekawy i barwny okres naszej historii. Po wykładzie wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali na tereny zielone przed Centrum Aktywności Środowiskowej, gdzie mogli zapoznać się z replikami uzbrojenia żołnierzy polskich oraz poćwiczyć musztrę wojskową. Zajęcia odbywały się pod czujnym okiem grupy rekonstrukcyjnej, a tematem przewodnim była postać Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.
03.10.2014 r. - Piknik integracyjny.

W piątek skorzystaliśmy z zaproszenia Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Lublinie mieszczącym się przy ul. Doświadczalnej 46. Korzystając z pięknej jesiennej aury wyruszyliśmy piechotą sprzed budynku Centrum Aktywności Środowiskowej. Na miejscu zorganizowane zostało ognisko przy którym można było miło spędzić czas oraz upiec kiełbaski. Korzystając ze wspaniałej pogody po sutym posiłku można było pograć w statkówkę, bądź skorzystać z placu zabaw. W doskonałych humorach wróciliśmy około godziny 18.00 na osiedle bloków socjalnych przy ul. Antoniny Grygowej 4.
29.09.2014 r. - Spotkanie Zespołu Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka.

W poniedziałek odbyło się pierwsze w nowym roku szkolnym Spotkanie Zespołu Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka, na którym obecni byli pedagodzy szkolni, kurator sądowy oraz pracownicy Centrum Aktywności Środowiskowej.
23.09.2014 r. - Wyjście do teatru.

We wtorek 23 września miało miejsce wyjście na spektakl Teatru Muzycznego 

pt.: "Kot w Butach". Po przedstawieniu podopiecznych świetlicowej grupy wsparcia zaproszono do zwiedzenia sceny i kulisów. Wydarzenie miało miejsce w Sali Kongresowej Uniwersytetu Przyrodniczego.

Bilety zostały ufundowane przez Teatr Muzyczny, a transport busem sfinansował Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice".
25.08.-30.08.2014 r. - Podsumowanie ostatniego tygodnia wakacji 2014 r.

Znów naszedł nieubłagany koniec wakacji, ale nie ma się co smucić wszak lato się jeszcze przecież nie skończyło !
  W ostatnim tygodniu wakacji nie mogliśmy narzekać na nudę, dwa razy odwiedziliśmy kino Cinema City w Lublinie - obejrzeliśmy bajkę "Dzwoneczek i tajemnica piratów, a także film "Przygody Mikołajka". Ostatniego dnia czekała na wszystkich specjalna niespodzianka - wyjazd do Wojciechowa.
  Na wycieczce mieliśmy okazję odwiedzić Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie, w którym to wzieliśmy udział w specjalnych warsztatach kowalskich. Naszym zadaniem było wykonanie z masy solnej pięknej podkowy, która po wypieczeniu w piecu została przekazana każdemu uczestnikowi. Następnie udaliśmy się z panią przewodniczką na sam szczyt wieży, gdzie mogliśmy obejrzeć kolekcję wspaniałych eksponatów wykonanych przez najlepszych kowali. Od pani przewodnik mogliśmy usłyszeć również legendę o miejscowym kowalu.
  Po zwiedzeniu muzeum, nadszedł czas na wizytę w Zoo, a właściwie Parku Zwierząt, Rozrywki i Edukacji. Dzieci i młodzież mogły podziwiać liczne gatunki zwierząt, zrobić sobie piękne zdjęcia i odpocząć w przepieknym plenerze. Na miejscu skorzystaliśmy również z placu zabaw, gdzie niestrudzone maluchy mogły szaleć do woli. Na zakończenie wycieczki zorganizowany został poczęstunek z grilla - kiełbaski oraz chlebek.

Tansport w obie strony zapewnił nam Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice", który również ufundował w/w wycieczkę dla piątki dzieci z osiedla bloków socjlanych przy ul. Antoniny Grygowej 4.
18.08.-30.08.2014 r. - Ósmy oraz dziewiąty tydzień wakacji 2014 r.

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramami na ósmy oraz dziewiąty tydzień wakacji !
04.08.-15.08.2014 r. - Szósty oraz siódmy tydzień wakacji 2014 r.

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramami na szósty oraz siódmy tydzień wakacji !
14.07.-02.08.2014 r. - Trzeci, czwarty oraz piąty tydzień wakacji 2014 r.

Przez ostatnie trzy tygodnie wakacji nie mogliśmy narzekać na nudę ! 


    W dniu 28 lipca odbył się Piknik integracyjny zorganizowany przez Centrum Aktywności Środowiskowej oraz Sekcję Pracy Socjalnej Nr 23 MOPR w Lublinie. Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo przy ul. Doświadczlnej 46 w Lublinie, a także Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice" w Lublinie, który to częściowo również finansował w/w przedsięwzięcie.
      
W środę 30 lipca nasi najmłodsi podopieczni wyruszyli wraz z opiekunami do Mini Zoo w Leonowie (transport autokarem w obie strony zapewnił Dzielnicowy Dom kultury "Bronowice" w Lublinie)

  Nie zabrakło również innych atrakcji m.in. : wyjść do kin na projekcje filmowe, wyjazdów na baseny oraz szeregu zajęć na świetlicach w budynku Centrum Aktywności.
07.07.-12.07.2014 r. - Drugi tydzień wakacji 2014 r.

Zaczynamy drugi tydzień wakacji 

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem na drugi oraz trzeci tydzień wakacji.
30.06.-05.07.2014 r. - Pierwszy tydzień wakacji 2014 r.

Nareszcie początek upragnionych wakacji !!! 

Upragnione wakacje rozpoczęte. W pierwszym tygodniu czasu wolnego od szkoły młodzież Centrum Aktywności Środowiskowej  miała okazję zwiedzić  pałac i park w Kozłówce.  Od samego początku było bardzo wesoło , zaczęliśmy w luźnej atmosferze od śpiewów w busie, dlatego szybko miną czas podróży.  Gdy grupa dotarła do celu- czyli do kozłowieckiego Pałacu zaczęło się jego zwiedzanie. Chociaż młodzież odwiedziła już Kozłówkę wielokrotnie to i tym razem nie było powodów do narzekań i nudy, gdyż pani przewodniczka przekazywała interesujące fakty i legendy związane z Pałacem.  Następnie podziwialiśmy wyjątkowo zadbany ogród. Dużą furorę zrobiły dumne pawie. Gdy przyszedł czas na posiłek rozpaliliśmy ognisko i każdy mógł  posilić się do woli pieczonymi kiełbaskami. Nie zabrakło też czasu na piłkę siatkową , gry integracyjne, czy rysowanie zapamiętanych obiektów z Pałacu. Do domów wróciliśmy  zmęczeni, ale szczęśliwi .
Wycieczka odbyła się w ramach projektu socjalnego słuchaczek Kolegium Służb Społecznych, serdecznie dziękujemy  za  przygotowanie i zrealizowanie wyjazdu. (go)
26.06.2014 r. – VIII Festyn Rodzinny „Razem do Lata” pod Honorowym Patronatem Pana Piotra Kowalczyka - Przewodniczącego Rady Miasta Lublin.

Długo wyczekiwany przez wszystkich VIII Festyn Rodzinny „Razem do Lata” odbył się 26 czerwca 2014 roku. Tym razem niestety pogoda nam nie dopisała i zmuszeni byliśmy przenieść się do pomieszczeń Centrum Aktywności. Nie znaczy to jednak, że nie było ciekawie ! Oficjalne otwarcie festynu oraz część artystyczna zorganizowana została w sali nr 5. Podziwiać mogliśmy występy muzyczne oraz taneczne dzieci i młodzieży ze świetlicowych grup wsparcia Centrum Aktywności Środowiskowej, a także występ iluzjonisty Pana Piotra Denisiuka. Odwiedził nas również, jak co roku Sierżant Poli, który nadzorował wraz z innymi policjantami przebieg konkursu wiedzy o ruchu drogowym. Główną nagrodą ufundowaną przez Pana Eugeniusza Bielaka był rower. Na korytarzu znajdowało się stanowisko malowania twarzy prowadzone przez wolontariuszki z Centrum Wolontariatu w Lublinie oraz stanowisko z ciastami wykonanymi przez mieszkanki osiedla bloków socjalnych przy ul. Antoniny Grygowej (kiermasz ciast prowadzony przez Radę Osiedla). Dla wszystkich gości przygotowany został poczęstunek w postaci pierogów, żurku, bigosu oraz napojów chłodzących. Dzieci i młodzież otrzymały również pizzę oraz soki. Na zakończenie zorganizowany został konkurs karaoke oraz dyskoteka.
Gorąco dziękujemy wszystkim sponsorom, bez których nie udałoby się przeprowadzić w/w przedsięwzięcia:

  • Panu Eugeniuszowi Bielakowi, Przewodniczące mu Zarządu Dzielnicy „Felin” za  ufundowanie głównej nagrody festynu (roweru)
  • Dzielnicowemu Domowi Kultury „Bronowice” w Lublinie za pokaz iluzjonistyczny w wykonaniu Pana Piotra Denisiuka,
  • Restauracji „Gościniec” z Wólki Lubelskiej za ufundowanie żurku na poczęstunek,
  • Państwu Monice i Andrzejowi Demczukom za ufundowanie pizz oraz napojów na poczęstunek dla dzieci i młodzieży,
  • Państwu Halinie i Tadeuszowi Pęziołom z Piekarni „Pęzioł” w Lublinie za pieczywo,
  • Właścicielom firmy „KAPRYS” sc za ufundowanie pierogów i fasolki po bretońsku,
  • Państwu Agacie i Mirosławowi Augustyniakom, właścicielom Restauracji GRAF-MARINA za ufundowanie bigosu,
  • Panu Łukaszowi Kusakowi, właścicielowi firmy „Usługi Remontowo-Budowalne” za ufundowanie kiełbasek oraz napojów gazowanych,
  • Radzie Osiedla oraz mieszkankom za przygotowanie oraz prowadzenie kiermaszu z ciastami.

                                        
Równie gorąco dziękujemy naszym partnerom:

Przewodniczącemu Zarządu Dzielnicy Felin - Panu Eugeniuszowi Bielakowi, Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej Cztery Pory Roku, Radzie Mieszkańców Bloków Socjalnych,  Lubelskiemu Centrum Wolontariatu, Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 w Lublinie, Straży Miejskiej Miasta Lublin, Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, Komisariatowi VI Policji w Lublinie, Wydziałowi Żandarmerii Wojskowej w Lublinie.



Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej Foto Galerii !
25.06.2014r. - Nasze zwycięstwo to na drodze bezpieczeństwo.

Pod takim hasłem odbyły się zajęcia z Przyjazną Zebrą w Centrum Aktywności Środowiskowej. Spotkanie miało na celu ukazanie jak ważne jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym . Dzieci z Kącika Kubusia Puchatka dowiedziały się:  jak trzeba zachować się przechodząc przez jezdnię, jak wygląda osoba widoczna na jezdni . Zaprezentowano kamizelkę odblaskową, różnego rodzaju odblaski, jak również kask rowerowy. Dzieci mogły także uczestniczyć w symulacji przejścia przez jezdnię na podstawie wskazówek – wiersza Wandy Chotomskiej. Następnie Zebra zaprezentowała swoje ulubione znaki drogowe, trzeba je było później pokolorować. Spotkanie podsumowane było konkursem o ruchu drogowym, z drobnymi upominkami.
Akcja Przyjazna Zebra promująca bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym odbyła się dzięki Panu  Rademu Rady Miasta Lublin Marcinowi Nowakowi. (og)
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego